Nagypályásoknak

Nagypályásoknak

Horgolj művészként – Vendégposzt Fajcsi Edina gyönyörű munkájával

Nemrég találkoztam Fajcsi Edina fantasztikus munkájával a Horgolt minták mindenkinek Facebook csoportban. És általa a Wooltasia applikációval is, amit még nem ismertem eddig, de biztosan ki fogom próbálni. A díszpárna, amit készített nem csak fantasztikus, de Edina nagyon komoly segítséget is ad ahhoz, hogy más is elkészíthesse a sajátját.

Már félkészen megnézhettük a készülő darabot, és már úgy is egészen különleges és lélegzetelállító volt a díszpárna, amelyen Terence Hill arca alakul gyakorlatilag fotó minőségben.

Terence Hill képmása készül. Horgolva.

A párna kép alapján készült. Létezik egy Wooltasia nevű mobil applikáció, ami bármilyen képet, fotót átalakít nekünk horgolás vagy éppen kötésmintává. Hihetetlen, miket ki nem találnak. És ennek az applikációnak a segítségével ilyen művészi alkotásokat tudunk létrehozni.

Horgolt Terence Hill párna

Természetesen elárasztották a posztot a lájkok, a gratuláló kommentek és persze jöttek a kérdések is. Edina pedig volt olyan jó, hogy még segédletet is készített az applikáció használatához. Ez a poszt szintén a Facebook Horgolt minták mindenkinek csoportjában jelent meg.

Segédlet a Wooltasia app használatához

„Többen jeleztétek, hogy jól jönne egy kis segítség a Wooltasia applikáció használatához. Készítettem egy kisokost, használjátok egészséggel és a poszt alatt tudunk egymásnak segíteni.

  1. Ha nem saját képet használtok, töltsétek le a telefonotokra a képet, amiből a mintát szeretnétek készíteni.
  2. Nyissátok meg az applikációt. Jobb alsó sarokban a „+” jelre kattintva tudtok új mintát létrehozni.
  3. Következő lépésben ki kell választani, hogy milyen kézimunkához szeretnétek mintát készíteni, a „Crocheting” a horgolás.
  4. Most kiválaszthatjátok, hogy milyen technikát szeretnétek használni: c2c, tunéziai horgolás, vagy az alap (rövidpálcák, oda-vissza horgolva). Én az alapot választottam, ami a „Default”.
  5. Megjelenik a telefonotok könyvtár szerkezete, ahol ki kell választani a képet. Ha letöltöttétek, akkor a Letöltés vagy Downloads mappában lesz, ezt mindenkinek magának kell tudnia, hogy hol található a kép. Kép kiválasztása után megjelenik a minta szerkesztő felület.
  6. Én elsőre a mintahorgolás paramétereit állítottam be. Kattintsatok a „Sample” fülre. „Stitches” a láncszemeket, „Rows” a sorok számát jelöli. A pontos mintakészítéshez tudnotok kell, hogy melyik fonallal akartok dolgozni! Érdemes a kiválasztott fonallal és a használni kívánt tűvel egy 10×10 cm-es próbahorgolást készíteni, hogy hány láncszemből álló sor szükséges a 10 cm-es szélességhez (ez a szám kerül a „Stitches” rubrikába), illetve hány sor a 10 cm-es magassághoz (ez a szám kerül a „Rows” rubrikába).
  7. Váltsatok vissza a „Format” fülre. Itt beállíthatod, hogy mekkorára szeretnéd készíteni a munkádat. Az első érték a szélesség, a második a magasság. Nem kell megijedni, amikor a második értéket beírod, nem biztos, hogy egyből be is állítja, én ilyenkor rábökök az ujjammal a képre és frissíti. Egy ujjal a képre bökve és húzva a képernyőn tudjátok a képet mozgatni, ha csak egy részéből szeretnétek mintát, két ujjal pedig nagyítani vagy kicsinyíteni. Amikor úgy látjátok, hogy megfelelő a képrészlet kiválasztása, amiből a mintát szeretnétek, kattintsatok át a „Colors” fülre.
  8. Jobb oldalon többféle lehetőség közül is lehet választani, hogy a kép színeit milyen színstílusban szeretnétek kiválasztani. Mivel én szürke árnylataiban szerettem volna elkészíteni, ezért az „Universal Greyscale” opciót választottam.
  9. Ezután megjelenik bal oldalt, hogy az eredeti képed az adott stílusban hány féle színből áll össze. Ha nem szeretnétek mindet beszerezni, akkor az adott színpöttyre kattintva tudjátok kiválasztani, hogy mely színekből álljon össze a minta.
  10. És voilá, a mintátok elkészült! Ha nem elég részletes, akkor vagy nagyobb méretben kell elkészíteni (Format fülön átállítva a méreteket újrakalkulálja az adott színekkel), vagy a képbe jobban belenagyítva, kisebb részletet szükséges kiválasztanotok a mintához (Format fülön tudjátok változtatni szintén, a 7-es pontban leírtak alapján), vagy több színárnyalatot kell használnotok. Ezt majd kitapasztaljátok, érdemes játszadozni vele 🙂
  11. Ha meg vagytok elégedve a mintával, akkor a jobb felső sarokban a pipa jelre kattintva tudjátok elmenteni.
  12. Azt nem írja, de érdemes láncszemsorral indítani. A „Begin” megnyomása előtt legörgetve látjátok a minta tulajdonságait, a „Project size” mutatja, hogy hány pixel x hány pixel méretű a mintátok. AZ első érték a szélesség, ennyi lánszemből álló sort kell horgolni kezdésnek. Ezután a „Begin” gombra kattintva kezd el az applikáció végigvezetni a mintán, ki kell választani, hogy jobb vagy balkezes horgoló vagy (az alap a jobbkezes), majd rányomni az „Apply” gombra. Jobbkezes horgoló esetén a jobb alsó sarokból fog indulni. Mindig mutatja, hogy adott színből hány rövidpálcát szükséges horgolni, ha az kész, a pipára kattintva ugrik a következő színhez a sorodban.

Jó horgolást mindenkinek.”

Ezek után nem tudok mást mondani, csak azt, hogy kezdenék már bele egy ilyen projektbe… alig várom!

A projekthez használt fonal: Alize Cotton Gold. Beszerzési lehetőség többek között: Fonallak, webáruházból: akciosfonal.hu, a legjobb áron: muziker.hu

Nehézség: haladóknak

2 thoughts on “Nagypályásoknak

    1. Igen, egészen elképesztő, és nagyon nagyon bizsergeti az ujjaimat. De nekem se ez az időszak az… elraktároztam a listámra mindenesetre.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük