Malom és amőba játék – horgolva

Malom és amőba játék – horgolva

Régi-régi tervemet készítettem el végre az elmúlt napokban. Körülbelül már egy éve dédelgettem, hogy elkészítem életem első horgolt társasjátékát.

Vannak dolgok, amik egyszerűen csak bevillannak… egy horgolt 3*3-as amőba játék. Szerintem akkor még nem is találkoztam ilyennel. Aztán persze rákerestem a neten, láttam, hogy van, többféle horgolt társasjáték is. De ezek most nem foglalkoztattak annyira, eszembe sem jutott mintát keresni hozzá, mert a sajátomat szerettem volna elkészíteni, ami már benne volt a fejemben. Nektek is elmondom most, hogyan csináltam. Ha van kedvetek, próbáljátok ki. Jó móka lesz elkészíteni, aztán még jobb használatba venni.

Amőba 3*3

Tehát először a horgolt amőba játék ugrott be. Aztán, ahogy agyalgattam rajta, arra jutottam, hogy a tábla maga lesz a „bábu” tároló zsák. Ez így már meg is volt.

Kiválasztottam a fonalakat (erről majd később kicsit), és el is kezdtem a munkát. Megcsináltam a zsák egyik oldalát, ráhorgoltam az amőba táblát, elkezdtem a zsák hátulját csinálni, és egyszerűen nem akartam üresen hagyni. Gondolkodtam kicsit, hogy mi lehet még az az egyszerű játék, aminek a tábláját egy aránylag kis felületre fel lehetne rakni. Jött is gyorsan a Malom ötlete. A tábla nem bonyolult, jók hozzá ugyanazok a korongok, amivel az amőbát szoktuk játszani, szóval minden klappolt. Ezért ráhorgoltam a hátuljára a malom táblát. És tulajdonképpen ettől lett igazán tuti ez az egész buli.

A jó öreg Malom tábla

De most térjünk is rá az elkészítésére. Kezdőknek is ajánlom, nem bonyolult, de annál nagyobb sikerélményt adhat.

Horgolt malom és amőba játék elkészítése

Szükséges anyagok

  • Epic (Yarn&Colors) fonal vagy Paris (Drops) fonal – 100 % pamut, 50 g / 75 m: 3 válaszott színben. A fő színből 2 gombolyag, a másik kettőből 1-1 gombolyag.
    Egymástól elütő színeket válasszunk.
    Az általam választott színek:
    Epic (070) petroleum – 2
    Epic (081) lettuce – 1
    Epic (054) grape – 1
    A színeket egyébként szintén a véletlennek köszönhetően sikerült összeraknom. Elég sok Epic fonalam maradt, mert főleg ezeket használtam kezdő workshopjaimon. Tök véletlenül került egymás mellé ez a három szín, már hónapokkal ezelőtt. Annyira megtetszett, hogy az éjjeliszekrényemen hagytam azzal, hogy egyszer majd lesz belőle valami. Hát most lett. Így használtam el a hónapok óta hentergő hármas színösszeállításomat. Örülök neki, mert nagyon jó helyre kerültek szerintem, szépen kiteljesedtek ebben a projektben.
  • 5-ös és 7-es horgolótű
  • Összevarrótű és olló

Rövidítések

  • lsz – láncszem
  • rp – rövid pálca
  • erp – egyráhajtásos pálca
  • ksz – kúszószem
  • MK (n) – mágikus kör n számú rövid pálcával
  • szap – szaporítás
  • ford – fordulunk

Elkészítés

Megjegyzések:

A munka során oda-vissza sorokat készítünk rövid pálcákkal. A méret szabadon választott, kb. szabályos négyzetet készítsünk.

A sorok végén a fordulás 1 lsz-mel történik. Ez NEM számít rövid pálcának.

A kezdő lsz sor után az első sort úgy készítsük, hogy minden rp-t a lsz ALSÓ szálába öltsünk, így szebb lesz a szegély, amit könnyebb lesz utána összehorgolni.
Lásd a következő videón:

Első rövidpálca sor alsó szálba öltve

A játéktábla/zsák két egyforma négyzetből kerül elkészítésre. Ezeket három oldalon fogjuk összehorgolni, majd a negyedik oldalon körben erp-kel készítünk az összehúzó zsinórnak bújtató sort.

Ha nem a mintában megadott méretben szeretnéd elkészíteni a játékot, akkor figyelj arra a tervezésnél, hogy a két oldal összehorgolása miatt a játéktábla körülbelül 2 sornyival kisebb lesz minden oldalon, ezért ennyivel nagyobbra készítsd a táblát a kívánt méretnél.

A játékfigurák korongok, amelyeket MK-rel kezdünk horgolni.

Végig 5-ös (a fonalhoz előírt méretű) tűvel dolgozunk. Kivéve a zsák összehúzó zsinórját.

Leírás:

A játéktábla meghorgolásával kezdjük. 2 db egyforma négyzetet késztsünk a fő színből.
Készíts 31 lsz-et (1 lsz a forduláshoz kell, így 30 rp lesz egy sor).

1. sor: minden lsz-be 1 rp. (30 rp) 1 lsz, ford.
2-35. sor: minden szembe 1 rp. (30 rp) 1 lsz, ford.
Vágjuk el, és dolgozzuk el a szálat.

Megjegyzés: ha a szegélyt a táblával egyező színűre szeretnénk készíteni, akkor a második tábla meghorgolása után NEM kell elvágnunk a szálat. Így illesszük össze a két négyzetet és horgoljuk rögtön tovább a szegélyt.

Ezután horgoljuk fel a játéktábla vonalazását. Arra figyeljünk, hogy a két oldal összehorgolása 1-1 sort minden szélről el fog venni, így a tábla horgolást ehhez igazítsuk. Én körülbelül úgy számoltam ki az amőbánál 5-5 szem és 5-5 sor adott ki egy négyzetet, a malomnál pedig 4-4. Mivel a malom táblát később találtam ki, ezt már a zsák összehorgolása után horgoltam ki. Így nehezebb volt a munka, viszont jobban látszott, hogy a legkülső négyzetet hová kell horgolni. Lásd a képen.

A játékpálya vonalazása elütő színnel kerüljön elkészítésre. A felhorgolás ksz sorral történik. Ezt úgy készítjük, hogy hurkoljuk a fonalat a tűre, majd átbujtatjuk a horgolótűt egy szem alatt és ott húzzuk vissza a ksz elkészítéséhez.

Horgolás kúszószemekkel rövid pálcákból készült felületre

Itt jegyezném meg, hogy most a poszt írása közben találtam egy másik módszert, amivel talán szebb, vagy legalábbis kicsit kevésbé kiemelkedő kúszószem sort is el tudunk készíteni. Ennek az a lényege, hogy a horgolandó szál a munka visszáján fut, és onnan horgoljuk „fel” a munka színére a kúszószemeket. Mutatom egy remek videón:

Kúszószemek horgolása alulról vezetett szállal

Alternatív elkészítés: ha nem horgolni szeretnéd a pálya vonalazást, akkor varrhatod is, egyszerű, egyenes öltésekkel.

Ha elkészültél a játéktáblával, akkor a két darabot összefogod, úgy, hogy azok pontosan egymásra illeszkedjenek, és rp-kal körbehorgolod a 3 oldalt.
Minden sarkon szaporítunk, tehát egy szembe 2 rp-t horgolunk.
Amikor a 3 oldal összehorgolásra került, akkor a fonal elvágása nélkül meghorgolható a zsák összehúzó köre erp-kel. Ezt úgy készíthetjük el, hogy amikor a 3. sarokba érünk, 3 lsz-mel sort emelünk, majd a zsák száján minden szembe 1 erp-t horgolunk körbe (a két oldal összefogása nélkül). Végül ksz-mel összezárjuk a kört, elvágjuk és eldolgozzuk a szálat.

A korongok elkészítése:

Mindkét színből 9-9 db-ot kell elkészítenünk a malom játékhoz (ez bőven elegendő az amőbához is).

1. kör: MK (6)
2. kör: szap minden szembe (12)
Ksz-mel bezárjuk a kört. Elvágjuk és eldolgozzuk a szálat.

Megjegyzés: ha ezt a két körös korongot túl nagynak érezzük (ez a malom játéknál számít leginkább), akkor megoldás lehet, ha kisebb tűvel 4,5-es vagy 4-es méretűvel készítjük el ezeket a fenti leírás szerint.

A zsák összehúzó zsinórjának elkészítése:

2 szálat összefogva készítettem el, 7-es horgolótűvel.
Olyan hosszú lsz sort készítünk, amelyik körbeéri a zsák száját és kicsit túllóg rajta.
Amikor elértük a megfelelő hosszt, elvágjuk a szálakat – itt hagyjunk akkora szálat, amit be tudunk fűzni egy összevarrótűbe! Erre azért van szükség, hogy egyszerűbb legyen a zsinór befűzése. Befűzés után vágjuk le a szálat méretre.

Ezzel el is készültünk!

Nehézségi szint: könnyű

Fonalak beszerzési helye:
Epic – www.kacskaringo.hu
Paris – www.babaerka.hu vagy www.nordfonal.hu

Jó szórakozást az elkészítéséhez, és sok izgalmas játékot!

Hétvégén a strandon tesztelve. Működik!

One thought on “Malom és amőba játék – horgolva

  1. Visszajelzés: Báránykák - mesivilag

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük