Praktikák – tömörebb felület egyráhajtással

Praktikák – tömörebb felület egyráhajtással

Hirtelen felindulásból indítok egy új kategóriát PRAKTIKÁK címmel. Na jó, nem annyira hirtelen és nem is felindulás. De jó lesz. Szerintem. Nyilván, amikor dolgozom egy projekten vagy keresek egy mintát, sokszor vannak olyan apróságok, amikre szükségem lenne, ezért rákeresek. Vagy éppen egy minta kapcsán belefutok valami újdonságba, amit később is tudok használni.

Ezért is gondoltam arra, hogy hasznos volna egy olyan sorozat, ahol efféle praktikákat gyűjtök össze. Itt nem konkrét mintákat fogok hozni, hanem jópofa, érdekes trükköket. Például különleges vagy egyszerű öltés típusokat, segédletet formák kialakításához. Akár elméleti dolgokat is, mint például a minta olvasás, rövidítések, minták különböző nyelveken – hogyan boldoguljunk velük. Stb, stb, stb.

Vágjunk is bele!

Tömörebb felület egyráhajtással

Előfordult már veletek, hogy olyan felületet szerettetek volna horgolással létrehozni, ami nem annyira lyukacsos? Én először akkor találkoztam ezzel a problémával, amikor a kislányomnak ruhát horgoltam. Akárhogy is dolgoztam, a felület némileg lyukacsos lett. Kaptam a tanácsokat, hogy szorosabban, kisebb tűvel dolgozzak, vagy éppen próbáljak meg lazábban horgolni. És ki is próbáltam mindezeket, de egyik sem jött be igazán.

Jelenlegi projektemnél ismét előjött ez a dolog, és pont belefutottam egy olyan mintaleírásba, ahol az egyráhajtásos pálcának azt a típusát használják, amivel egy kevésbé lyukacsos felületet kaphatunk. Ez nagyon jól jöhet bármilyen ruhadarab készítésénél. Hasznos lehet egy díszpárna vagy ágytakaró horgolásakor, de akkor is, ha egyszerűen csak egy kicsit másféle mintát szeretnénk létrehozni, hiszen nem csak a tömörsége, hanem maga a mintázata is némileg eltér a sima egyráhajtásos pálcáétól.

Kapcsolt egyráhajtásos pálca – balról és a sima egyráhajtásos pálca – jobbról egymás mellett

Utánanéztem, van róla remek youtube videó, úgyhogy hozom is a részleteket.

Youtube videó az ldc, azaz a kapcsolt egyráhajtásos pálca elkészítéséhez

Linked double crochet / kapcsolt egyráhajtásos pálca

Az angol neve ennek az öltéstípusnak: linked double crochet

Rövidítés: ldc

Magyar elnevezés (most gyorsan kitalálok neki egyet, mert szerintem nincs): kapcsolt egyráhajtásos pálca

Magyar rövidítés (legyen mondjuk): erpk

Amire oda kell figyelni: egyráhajtásos pálcánál a soremeléskor horgolt 3 láncszem 1, azaz az első pálcának számít. Ebben az esetben ez nem így van! A 3 láncszem NEM SZÁMÍT pálcának.

Nehézségi szint: könnyű / közepes

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük