Mivel tömjünk?

Mivel tömjünk?

Gyakran felmerülő kérdés, főleg babák, állatok készítésénél, hogy mivel tömjük ki a játékot. Rengeteg megoldás létezik, egyik jobb, a másik nem annyira. Ezért ebben a posztban megpróbálok egy kis iránymutatást adni. Beszerző helyekről is szó lesz, mert ezt is kérdeztétek már többen, többször is.

Milyen tömőanyagok vannak?

A teljesség igénye nélkül fogok egyféle iránymutatást adni, hiszen ez is egy olyan téma, amiről könyvet lehetne írni. Viszont itt most azt gondolom, az a fontos, hogy eligazodj, találj magadnak megfelelő tömőanyagot és azt könnyedén be is tudd szerezni. Ezek lesznek a fő szempontok.

Szóval az első kérdés, hogy műszálas vagy természetes tömőanyagot használjunk?

Jégszín ruhás nyuszi

Erről a nyusziról már korábban is írtam – ez most a legújabb tapsifüles, jégkék ruhával. Néhány napja készült el. A leírás ingyenes és magyar nyelven elérhető Bemoregina oldalán.

Műszálas tömőanyagok – flíz és vatelin

Sok előnyös tulajdonsággal rendelkező töltőanyagok. Jól lehet velük dolgozni, könnyen kezelhetőek (tárolás, mosás) és jól beszerezhetőek. A vatelin és a flíz (vlies) is 100% poliészter, mindkettő kicsit olyan, mint a vatta. Téphető. A flíz feltekercselt lapokban kapható általában, a vatelin zsákban, és az tényleg a vattára hasonlít. (Habár most a cikk írása közben kicsit kutakodtam a neten, és több helyen is ugyanazt az anyagot flíz és vatelin névvel is megjelölték, tehát ezt az elkülönítést lehet, hogy csak én használom.)

A zsákban kapható vatta szerű poliészter kicsit puhább. Könnyebben darabolható, ezért talán a munka is jobb vele.

A lapokban feltekercselt flízt nehezebb kicsit kézzel darabolni, de ha jó keményre akarunk tömni egy játékot, akkor talán jobb választás lehet.

A műszálas tömőanyagok további jó tulajdonsága a formatartóság és a könnyen tisztíthatóság. Ha a játék vagy tárgy kívülről is mosható anyagból készült, akkor bátran bedobhatjuk a mosógépbe is akár. Mosásnál sem esik össze, megtartja a formáját.

Mindkét típus aránylag könnyen beszerezhető és olcsó. Nem kell kreatív hobbi boltot keresni minden áron (ahol egyébként általában drágább is), jó egy sima Röltex vagy egyéb méter és rövidáru bolt. Persze a nagyobb fonalboltok is tartják. A neten pedig elég beírni a google-ba és máris rengeteg webáruházat találunk, ahonnan rendelhetünk.

Ha pedig ilyen boltok nincsenek a közelben, és sürgős, de mondjuk el tudunk jutni egy Ikeába, Jyskbe vagy hasonló bútor és lakberendezési áruházba, vásároljuk meg a legolcsóbb kispárnát kb. 4-500 ft-ért, és belezzük ki. Azok is vatelinnel vannak töltve.

Természetes töltőanyagok – gyapjú, természetes vatta

Ha valakinek különösen fontos, hogy az általa készített darab 100%-ig természetes anyagokból készüljön, akkor természetes tömőanyagra is szüksége lesz. Ilyen a gyapjú és a természetes vatta.

Drágább is és nehezebben szerezhető be.

További hátrányai, hogy az ezzel töltött tárgy nehezebben tisztítható, mosógépben egyáltalán nem, illetve a gyapjú és a természetes vatta is hajlamos a tömörödésre. Idővel kicsit összeeshet. Ezeket a tulajdonságokat ismernünk kell, mielőtt használni kezdjük.

Mégis nagyon szuper, hogy van alternatívája a műszálas tömőanyagoknak. Ha eleve olyan anyagból készítjük a játékot, párnát, stb., ami nem mosható, akkor igazán jó hozzá a természetes töltet, így végül teljesen természetes játékot/tárgyat kapunk.

Sufni tunning – avagy csináld magad

Talán ez lesz a legnehezebb kérdés. Egyrészt, mert a lehetőségek tárháza végtelen, másrészt, mert azért bizonyos tulajdonságokat tényleg számításba kell venni, mielőtt ész nélkül kezdünk bármit tömőanyagnak használni. De ez a legolcsóbb, az tuti. És talán még a környezetünk szempontjából is ez a legkíméletesebb megoldás. Hiszen nem vásárolunk, hanem a már meglévőt használjuk fel.

Szóval. Egyszer hallottam (illetve olvastam) olyat, hogy valaki az otthon hegyben álló nejlonzacskóit kezdte el feldarabolni és játékot tölteni vele. Akkor hirtelen tökre fellelkesültem, hogy ez milyen jó, milyen szuper. Felhasználjuk a szemetet, ingyen van, mindig van belőle otthon, juhé! Aztán elkezdtem kicsit gondolkodni, illetve tovább olvastam. Tulajdonképpen akár jó is lehet, viszont azt el tudom képzelni, hogy például mosásnál/tisztításnál a műanyag nem tud megfelelően kiszáradni, befülled és berohad. Hát nem tudom. Nem mondom, hogy ördögtől való az ötlet, hiszen gyerekkoromban még a tejeszacskóból készült rongyszőnyeg és szatyor is mekkora divat volt, de bizalmatlan vagyok az ötlettel kapcsolatban. No meg inkább megpróbálok minél kevesebb zacskót bevinni a háztartásba. Ami meg van, annak meg megvan a felhasználási helye.

Ellenben ha vannak olyan ruhadarabjaid, amik már használhatatlanok, és nincs jobb ötleted, akkor simán tömhetsz velük babát, párnát. Macerás, mert minél kisebb darabokra kell vágni. De tök jó megoldás.

Amit én imádok és gyakran használok, az a levágott fonalvég. Nyilván nem egy szapora dolog, de szorgos munkával, sok sok horgolással, kötéssel, azért termelődik. Én mindig gyűjtöm a levágott fonalvégeket, a gombolyagból megmaradt már fel nem használandó utolsó centimétereket, és tömésnél felhasználom.

Beszerző helyek – tippek

Manóposta. Még nem rendeltem innen, de remek kis kézműves alapanyag webáruháznak tűnik. Ahogy látom, a fő profiljuk a gyapjú és a nemezelés. Ez jó. Tömőanyagot is árusítanak, ráadásul kapható náluk természetes anyagból is. Úgyhogy ha valakinek fontos, hogy az általa készített játék teljesen természetes anyagokból legyen, itt biztos, hogy megtalálja, amire szüksége van.

Fonal és kézimunka boltok, kreatív hobbi üzletel, Röltex, méter és rövidáru boltok, Ikea, Jysk. Műszálas töltőanyagot bármelyik helyen beszerezhetjük.

Nézz körül otthon. Kidobásra szánt textíliák, rossz, kopott ruhák, fonal maradékok lelőhelye.

One thought on “Mivel tömjünk?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük