Két színű karkötők

Két színű karkötők

Kedvelem a horgolt ékszereket, a karkötőknek különösen jól áll, ha fonalból és horgolva készülnek. Készítettem már több félét, és ezek nagyon jó projektek tanításhoz. Elképzelhető, hogy van ebben valami gyerekkori becsípődés is… hiszen hány karkötőt fontunk, csomóztunk mindenféle technikával, meg barátság karkötő, meg minden. És igen, ez a mai napig is megmaradt, egyszerűen szeretem… és végül, de nem utolsó sorban újabb szuper lehetőség a maradék fonalak felhasználására.

Ez a mostani minta nagyon megfogott, amikor karkötő mintát kerestem. Szuper egyszerű, ugyanakkor mutatós, sőt látványos. Két jól megválasztott színnel.

A leírás elérhetősége

A karkötő angol nyelvű, ingyenesen elérhető leírása a Don’t Eat The Paste oldalon található, amire egy szuper gyűjteményben találtam rá, amely a Moogly oldalon van és 10 szuper, ingyenes horgolt karkötő mintát gyűjt össze.

Válogass a Moogly oldalán összegyűjtött szuper karkötő mintákból

Segítség a leíráshoz

A leírás nem bonyolult, a karkötő két darabból áll, van egy belső és egy külső darab, amit a végén összevarrunk. De van egy-két trükkje a dolognak!


Trükk 1. – horgolótű választás

A két „réteghez” azonos fonalat használunk, viszont a horgolótű méretet változtatjuk. A külső réteget negyed mérettel vastagabb tűvel horgoljuk, mint a belsőt, így lesz szépen összeilleszthető a két darab.

Példa: a mintában leírt horgolótűk – 3.5-es (F) tű a belső réteghez és 3.75-ös (G) tű a külső réteghez.
Nehéz megmondani, hogyan válaszd ki a horgolótűket ehhez a projekthez, de megpróbálok irányt mutatni. Válaszd ki a fonalat. Ha szorosabban szoktál horgolni, akkor a fonalhoz ajánlott tűt, és annál egy negyed mérettel nagyobbat válassz, ha inkább lazábban dolgozol, akkor a fonalhoz ajánlott tűt és annál egy negyed mérettel kisebbet használj. Ez körülbelül megfelelő lesz.


Trükk 2. – kezdősor: láncszemek száma

A fonal anyaga és vastagsága majdnem mindegy, ebben az esetben a karkötő kerületét kell jól meghatároznod, a csuklódhoz mérned. Tehát a mintához képest változtatod a kezdő szemek számát. A lényeg, hogy páros számú szemmel dolgozz.

Arra figyelj, hogy a kezdő kör a szükséges méretnél egy kicsit nagyobb legyen, mert a láncszemsor „összeugrik” valamennyit, amikor a második sort ráhorgolod.

Arra is nagyon figyelj, hogy amikor körré zárod a láncszemsort, ne legyen megcsavarodva.

És mindenképpen a belső résszel kezdd a horgolást! Az legyen a mérvadó.


Trükk 3. – a leírás

A belső kör – vékonyabb horgolótű, 4 sor összesen, csak rövid pálcákkal dolgozunk.

A külső kör – vastagabb horgolótű, 3 sor összesen, első és utolsó kör rövid pálcákból áll, a középső kör pedig 1 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem felváltva (a láncszem horgolásakor kihagyjuk az alatta lévő rövidpálcát és így minden második szembe kerül 1 egyráhajtásos pálca)

Én a belső részt eldolgoztam, amikor elkészült és ki is fordítottam (ennek nem nagy jelentősége van). A külső kör esetében hagyunk hosszú szálat és azzal varrjuk össze a két réteget.

Nehézségi szint: könnyű

Szükséges tudásszint: láncszem, kúszószem, rövid pálca, egyráhajtásos pálca

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük